ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΝ ΜΑΘΗΤΗΣ/ΜΑΘΗΤΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΝΗ ΕΠΑΦΗ ΚΡΟΥΣΜΑΤΟΣ COVID-19

Σύμφωνα με την σχετική ΚΥΑ (Αριθμ. Δ1α/Γ.Π.οικ. 55254/ 10-9-2021, ΦΕΚ 4187/τ. Β’ /10.09.2021/τ. Β’):

Οι ανεμβολίαστοι μαθητές ή μη νοσήσαντες από COVID-19 το τελευταίο εξάμηνο,
εφόσον έρθουν σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα της τάξης τους, μπορούν να προσέρχονται στο ΚΥ Αγίου Στεφάνου για να υποβάλλονται σε rapid test από Δευτέρα έως Σάββατο από 7:30 έως 18:45.

Ο αναφερόμενος αλγόριθμος ειναι:
Ημέρα 0η-1η: rapid test ** (στο Κ.Υ. Αγ. Στέφανου ή οποιοδήποτε διαγνωστικό)
Ημέρα 3η & 5η: self test
Ημέρα 7η: rapid​ (στο Κ.Υ. Αγ. Στέφανου ή οποιοδήποτε διαγνωστικό)

**ως ημέρα 0 θεωρείται η τελευταία επαφή του παιδιού με το διαπιστωμένο κρούσμα.

Ο διευθυντής του σχολείου πρέπει να αναγράφει την ημερομηνία της τελευταίας επαφής του μαθητή με το επιβεβαιωμένο κρούσμα στη συνοδευτική βεβαίωση παραπομπής του.

Οι μαθητές απαιτείται να προσκομίζουν:
α) το βιβλιάριο υγείας και
β)την ταυτότητά τους ή το διαβατήριο για τις ηλικίες άνω των 12 ετών (εφόσον διαθέτουν). Τα παιδιά πρέπει να συνοδεύονται από κάποιον ενήλικα.

Οι συνοδοί γονείς απαιτείται να προσκομίζουν το ανάλογο έντυπο ταυτοποίησης
(ταυτότητα ή δίπλωμα οδήγησης ή διαβατήριο). Στην περίπτωση που το συνοδό άτομο δεν είναι κηδεμόνας του παιδιού, πρέπει να προσκομίσει εξουσιοδότηση από τον κηδεμόνα.

Όσο αφορά τα ανήλικα τέκνα ως έντυπο ταυτοποίησης χρειάζεται το βιβλιάριο υγείας παιδιού και η ταυτότητα σε παιδιά άνω 12 ετών τα οποία διαθέτουν ήδη.

Οι ενήλικες που τα συνοδεύουν πρέπει να διαθέτουν ως έντυπα ταυτοποίησης ταυτότητα ή δίπλωμα οδήγησης ή διαβατήριο, αν ένα παιδί συνοδεύεται από ενήλικο που δεν είναι κηδεμόνας του θα πρέπει να φέρει εξουσιοδότηση από τον κηδεμόνα.

Οι εμβολιασμένοι μαθητές ή νοσήσαντες από COVID-19 το τελευταίο εξάμηνο,  εφόσον έρθουν σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα, οφείλουν να διενεργούν αυτοδιαγνωστικό έλεγχο (self test) εκτός των προγραμματισμένων ημερών και τις κατωτέρω ημέρες σύμφωνα με τον αλγόριθμο:

Ημέρα 0η-1η:​ self test
Ημέρα 3η:​ self test
Ημέρα 5η: self test
Ημέρα 7η:​ self test​

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε με το Κέντρο Υγείας Αγ. Στέφανου​:

Email:​  Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Tηλέφωνο:​ 2108142172